Преди една календарна година в Хандбален клуб ЦСКА се планираше завръщане в елитния мъжки хандбал, но към момента клубът е пред закриване. Ръководството на клуба не успя да се справи с намирането на финансиране, за да покрие натрупаните през годините задължения. Важен фактор се явява и липсата на средства за реновирането на спортната инфраструктура, която в текущото си състояние не позволява да се провежда нормален тренировъчен и състезателен процес, особено за детско юношески спорт.
Ръководството на Хандбален клуб ЦСКА счита за важно да даде информация на привърженици, настоящи и предишни състезатели, приятели и хора от хандбалната общност в България за финансовото състояние на клуба преди да предприеме действия по прекратяване на дейността си.
1. Задължения
Задълженията на клуба към 01.03.2020г. (в закръглена приблизителна стойност) възлизат на :
Задължение | Размер | |
1 | Текущи задължения за наем и консумативи към Сердика Спортни Имоти ЕАД от последната календарна година | 9 500 лв. |
2 | Натрупани стари задължения за наем след изтичане период на давност – прехвърлени от Министерство на Младежта и Спорта към Частен съдия изпълнител (Банков запор) | 16 000 лв. |
3 | Натрупани задължения за наем и консумативи преди изтичане период на давност – към Министерство на Младежта и Спорта | 70 000 лв. |
Общо: | 95 500 лв. |
2. Инфраструктура
Хандбален клуб ЦСКА има договор с Министерство на Младежта и Спорта за ползване на хандбалната зала в бившия комплекс „Дескрим“ до края на Август 2022г. Договорът е прехвърлен към новосъздаденото дружество Сердика Спортни Имоти ЕАД, което към момента стопанисва спортното съоръжение. Залата и прилежащите съблекални и помещения са в изключително лошо състояние, което едва позволява провеждането на спортна дейност. В последните години ръководството на клуба успя със собствени средства да подмени осветлението на залата, както и да осигури транспорта и монтажа на вече използвана PVC спортна настилка за хандбал, която беше предоставена на клуба безвъзмездно. Към момента в залата е необходим неотложен ремонт на покрива, който при дъжд тече на няколко места и образува големи локви по терена. Също така залата се нуждае от подмяна на остъкляването и изолация, основен ремонт на съблекални и помещения, осигуряване на някакъв вид отопление за студения сезон и други ремонти и консумативи.
3. Финансиране
Хандбален клуб ЦСКА не получава никакво финансиране към настоящия момент, както и в последните поне 10 години при предишното ръководство на клуба. Натрупаните задължения не позволяват получаване на средства от Министерство на Младежта и Спорта. Клубът не получава средства от спонсори. Единствената подкрепа идва от фирма на предишен състезател на клуба, която помага с осигуряване на транспорт за юношите на клуба при пътуване за спортни състезания извън София. В последните две години ръководството на Хандбален клуб ЦСКА изготви подробен оздравителен план, който беше представен на компании с големи финансови възможности, които същевременно инвестират средства в спорта в България. Идеята на ръководството бе да осигури голям брой компании спонсори, които да участват с минимални средства във финансирането на клуба в замяна на външна и електронна реклама, асоцииране с марката на клуба, B2B сътрудничество. Въпреки това ръководството не успя да осигури нито една компания спонсор.
3. Спортна дейност
Към момента ЦСКА има действащи отбори само в три възрастови групи при юношите. Отборите се водят от двама треньори, които не получават заплата от клуба. ЦСКА няма представителни отбори в мъжкия и женския профил, както и отбори подрастващи в женския профил. В спортното училище „Ген. Владимир Стойчев” има около десет ученика със спорт хандбал – общо за всички възрастови групи.
От Февруари 2020г. Хандбален клуб ЦСКА е в предизвестие за напускане на залата, която бе дом на клуба повече от 40 години.